Alabama House Districts

Click or tap any district in the map below to see its state representative and members of the State Democratic Executive Committee, the SDEC.  The ADRC is looking for forward-thinking candidates for empty seats as well as strategically placed seats on the committee.   If you or someone you know is interested in running for one of these seats, contact us at info@aldemrc.org.  You must sign up between January 8th and February 9th by 5:00pm.  Let us know now!  Every seat will be up for election in the June 2018 primary.

(*The legislative district map will change soon as a result of the federal remedial redistricting plan of 2017.  This online map will reflect those changes soon.  Check back later for more updated information!)

Alabama House Districts
District 1 District 2 District 3 District 4 District 5 District 6 District 7 District 8 District 9 District 10 District 11 District 12 District 13 District 14 District 15 District 16 District 17 District 18 District 19 District 20 District 21 District 22 District 23 District 24 District 25 District 26 District 27 District 28 District 29 District 30 District 31 District 32 District 33 District 34 District 35 District 36 District 37 District 38 District 39 District 40 District 41 District 42 District 43 District 44 District 45 District 46 District 47 District 48 District 49 District 50 District 51 District 52 District 53 District 54 District 55 District 56 District 57 District 58 District 59 District 60 District 61 District 62 District 63 District 64 District 65 District 66 District 67 District 68 District 69 District 70 District 71 District 72 District 73 District 74 District 75 District 76 District 77 District 78 District 79 District 80 District 81 District 82 District 83 District 84 District 85 District 86 District 87 District 88 District 89 District 90 District 91 District 92 District 93 District 94 District 95 District 96 District 97 District 98 District 99 District 100 District 101 District 102 District 103 District 104 District 105

District 1

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Phillip Pettus (R) Lauderdale
001F Candy Haddock Florence 35633
001M Will Boyd

District 2

OFFICE Name County/City ZIP
Representative Lynn Greer (R) Lauderdale, Limestone Counties
002F
002M Lloyd W. Love Jr.  Florence 35634

District 3

OFFICE Name County/City ZIP
Representative Marcel Black (D) Colbert, Lauderdale, Lawrence Counties
003F Glenda E. Johnson Muscle Shoals 35661
003M Emmitt E. Jimmar  Leighton  35646

District 4

OFFICE Name County/City ZIP
Representative Limestone, Morgan Counties
004F Amy Burks Decatur 35603
004M Bill (John William) Webb Decatur  35603

District 5

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Danny Crawford (R) Limestone
005F Lois Scott Elkmont 35620
005M James Lucas

District 6

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Phil Williams (R) Limestone, Madison
006F Amy Shadoin Huntsville 35806
006M Michael Smith Athens 35613

District 7

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Ken Johnson (R) Franklin, Lawrence, Morgan, Winston
007F Pearl Jackson (Green) Moulton 35650
007M Kenneth A. Brackins Moulton 35650

District 8

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Terri Collins (R) Morgan
008F Ernestine Bell Elliott Decatur 35601
008M Rex Cheatham Decatur 35603

District 9

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Ed Henry (R) Cullman, Marshall, Morgan
009F Susan Waugh
009M George Hearring Hartselle 35640

District 10

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mike Ball (R) Madison
010F Marilyn K. Lands Madison 35824
010M Wade Lipscomb Huntsville 35803

District 11

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Randall Shedd (R) Blount, Cullman, Marshall, Morgan
011F
011M

District 12

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Corey Harbison (R) Cullman
012F Peggy Jean Doss Cullman 35057
012M Jimmy (James) W. Knight Cullman 35057

District 13

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Connie Rowe (R) Blount, Walker
013F Tina Bowen Jasper 35501
013M Timothy (Tim) Bowen Jasper 35501

District 14

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Tim Wadsworth (R) Jefferson, Walker, Winston
014F
014M Theodore W. Branch Cordova 35550

District 15

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Allen Farley (R) Jefferson, Shelby
015F Lindaree D. Denson Pleasant Grove 35127
015M Michael E. Denson Pleasant Grove 35127

District 16

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Kyle South (R) Fayette, Jefferson, Lamar, Tuscaloosa
016F Linda M. Armstead Glen Allen 35559
016M Jim (James) B. Spearman Birmingham 35205

District 17

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mike Millican (R) Lamar, Marion, Winston
017F Susan Enid Cobb
017M Carter Berry Haleyville 35565

District 18

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Johnny Mack Morrow (D) Colbert, Franklin, Lauderdale
018F Yvonne Foster Russellville 35653
018M Eddie Britton Russellville 35653

District 19

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Laura Hall (D) Madison
019F Laura Hall Huntsville 35810
019M Robert "Bob" C. Harrison Huntsville 35810

District 20

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Howard Sanderford (R) Madison
020F Susan C. Brown Owens Cross Roads 35763
020M Eddie Sherrod Huntsville 35802

District 21

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative  Madison
021F  Sandra Rhodes Huntsville 35801
021M  R. J. (Rolley J.) Rhodes  Huntsville 35801

District 22

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Richie Whorton (R) Jackson, Madison
022F Nancy Worley (Chair) New Hope 35760
022M William J. (Bill) Krause  Gurley 35748

District 23

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Tommy Hanes (R)  DeKalb, Jackson
023F Loretta Dudley Scottsboro 35768
023M Justin A. Lackey Scottsboro 35764

District 24

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Nathaniel Ledbetter (R) DeKalb
024F Kaye Kiker Mentone 35984
024M

District 25

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mac McCutcheon (R) Limestone, Madison
025F Janice (Jan) M. Toney Huntsville 35806
025M Calvin Lawhorn Madison 35758

District 26

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Rich Kerry (R) DeKalb, Marshall
026F Dana Davis Albertville 35951
026M

District 27

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Will Ainsworth (R)  Blount, DeKalb, Marshall
027F Gayla Lucile Winn
027M

District 28

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Craig Ford (D) Etowah
028F Ann Green Gadsden 35901
028M Preston Nix Attalla 35954

District 29

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Becky Nordgren (R) Calhoun, DeKalb, Etowah
029F Sheila Gilbert Jacksonville 36265
029M (Charles) Maitland Adams Gadsden 35901

District 30

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mac Butler (R) Etowah, St. Clair
030F Charlene McCoy Gadsden 35903
030M James L. Owens Southside 35907

District 31

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mike Holmes (R) Autauga, Elmore
031F Sandra E. Wilkerson Wetumpka 35092
031M Percy B. Gill Wetumpka 35092

District 32

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Barbara Boyd (D) Calhoun, Talladega
032F Alberta McCrory Anniston 36201
032M David E. Reddick (Elijah) Anniston 36201

District 33

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Ron Johnson (R) Clay, Coosa, Talladega
033F Sherrie Young Kelley Rockford 35136
033M

District 34

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative David Standridge (R) Blount, Marshall
034F  Theresa Smiley Hayden 35079
034M

District 35

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Steve Hurst (R) Calhoun, Clay, Coosa, Talladega
035F Tina L. Dark Lineville 36266
035M Bobby Dark Lineville 36266

District 36

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Randy Wood (R) Calhoun, St. Clair, Talladega
036F Sherry Kuntz Cropwell 35054
036M Jesse J. Frazier Pell City 35125

District 37

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Bob Fincher (R) Chambers, Cleburne, Randolph
037F Katie R. Walton Lanett 36863
037M Stanley J. Roberts, Sr. Lanett 36863

District 38

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Issac Whorton (R) Chambers, Lee
038F Edith Coleman Valley  36854
038M Charlie Williams Lanett 36863

District 39

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Richard J. Lindsey (R) Calhoun, Cherokee, Cleburne, DeKalb
039F Betty Barnes Heflin 36264
039M (James) Darrell Turner Heflin 36264

District 40

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative K. L. Brown (R) Calhoun
040F Judy West Bell Jacksonville 36265
040M (Douglas) Kyle Warmack Jacksonville 36265

District 41

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Ellis Corley (R) Shelby
041F Janice Rice
041M Dennis Bates Alabaster 35007

District 42

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Jimmy Martin (R) Autauga, Chilton
042F Kay Davis Clanton 35045
042M Thomas C. Davis, Jr. Clanton 35045

District 43

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Arnold Mooney (R) Jefferson, Shelby
043F Jarralynne Agee Hoover 35244
043M Rafael Braithwaite Birmingham 35242

District 44

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Danny Garrett (R) Jefferson
044F
044M

District 45

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Dickie Drake (R) Jefferson, Shelby
045F Nakita Blocton Birmingham 35202
045M Jason D. Hall Birmingham 35242

District 46

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative David Faulkner (R) Jefferson
046F Julia Juarez
046M Bob Parker Homewood 35209

District 47

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Jack "J. D." Williams (R) Jefferson
047F Allyson Morgan Hoover 35216
047M James Melvin Burns Hoover 35226

District 48

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Jim Cairns (R) Jefferson, Shelby
048F Miranda Joseph Birmingham 35238
048M Damon T. Watson Birmingham 35238

District 49

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative April Weaver (R) Bibb, Chilton, Shelby
049F Phyllis Anne (Phe Phe) Parker West Blocton 35184
049M Felix James Parker West Blocton 35184

District 50

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Jim Hill (R) St. Clair
050F Carrie Goza Vincent 35178
050M Joshua Carter Odenville 34120

District 51

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Allen Treadaway (R) Jefferson
051F Deidre Kimbrough Gardendale 35071
051M Robert Gandy Gardendale 35071

District 52

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative John W. Rogers (D) Jefferson
052F Geri Horn Albright Birmingham 35211
052M Rodger M. Smitherman Birmingham 35211

District 53

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Anthony Daniels (D) Madison
053F Violet Edwards Huntsville 35816
053M Eddie L. Greene Huntsville 35802

District 54

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Patricia Todd (D) Jefferson
054F (Mary) Katherine Pearson Birmingham 35222
054M Elias Hendricks, Jr. Birmingham 35203

District 55

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Rod Scott (D) Jefferson
053F Sherry Lewis
053M Rep. Roderick "Rod" Scott Fairfield 35064

District 56

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Louise Alexander (D) Jefferson
056F Priscilla Dunn Birmingham 35022
056M Grover Dunn Birmingham 35022

District 57

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Merika Coleman (D) Jefferson
057F Yvette (McPherson) Richardson Fairfield 35064
057M Fred L. Coach Plump, Jr. Birmingham 35211

District 58

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Rolanda Hollis (D) Jefferson
058F
058M Rodney Huntley Birmingham 35217

District 59

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mary Moore (D) Jefferson
059F Annie H. Parker Birmingham 35207
059M Reuben Parker  Birmingham 35207

District 60

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Juandalynn Givan (D) Jefferson
060F Linda Coleman Birmingham 35214
060M David Russell Birmingham 35231

District 61

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Alan Harper (R) Greene, Pickens, Tuscaloosa
061F (Sarah) Sue Thompson Northport 35473
061M Jeffrey C. Thompson, Sr. Northport 35473

District 62

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Rich Wingo (R) Tuscaloosa
062F Lisa Marie Young Tuscaloosa 35407
062M Curtis L. Travis Tuscaloosa 35405

District 63

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Bill Poole (R) Tuscaloosa
063F Jenny Ryan  Tuscaloosa 35404
063M Douglas Craddock, Jr. Tuscaloosa 35404

District 64

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Harry Shiver (R) Baldwin, Monroe
064F Mary Malone Loxley 36551
064M Ronald J. Shirley Bay Minette 36507

District 65

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Elaine Beech (D) Choctaw, Clarke, Marengo, Washington
065F Rosie Howze Jackson 36545
065M Vernon A. Underwood Butler 36904

District 66

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Alan Baker (R) Baldwin, Escambia
066F Regina Watson Brewton 36426
066M Joseph Watson Brewton 36426

District 67

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Prince Chestnut (D) Dallas, Perry
067F Nancy Gardner Sewell Selma 36701
067M James Perkins, Jr. Selma 36703

District 68

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Thomas Jackson (D) Baldwin, Clarke, Conecuh, Marengo, Monroe
068F Barbara Turner (Barbarietta) Monroeville 36440
068M Eddie W. Ayers Gallion 36742

District 69

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Kevin Lawrence (D) Autauga, Lowndes, Montgomery, Wilcox
069F Jo Celeste Pettway Alberta 36720
069M Jerry Boggan Camden 36726

District 70

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Chris England (D) Tuscaloosa
070F Eva Lewis Prewitt Tuscaloosa 35401
070M Anthony O. Hunter Tuscaloosa 35401

District 71

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Artis "A. J." McCampbell (D) Choctaw, Greene, Marengo, Pickens, Sumter
071F Battye Rogers Maye York 36925
071M Herbert L. Lavender Aliceville 35442

District 72

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Ralph Howard (D) Bibb, Greene, Hale, Marengo, Perry, Sumter
072F Carrie B. McFadden Uniontown 36786
072M James F. May Uniontown 36786

District 73

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Matt Fridy (R) Shelby
073F Molly Green
073M Neal D. Van Marter

District 74

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Dimitri Polizos (R) Montgomery
074F Tyna D. Davis Montgomery 36109
074M Warren L. Davis Montgomery 36109

District 75

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Reed Ingram (R) Elmore, Montgomery
075F Valvier "Val" Bright Montgomery 36117
075M Thomas G. Brown Elmore 36025

District 76

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Thad McClammy (D) Montgomery
076F Monica L. Arrington Montgomery 36116
076M Fred F. Bell Montgomery 36116

District 77

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative John F. McKnight (D) Montgomery
077F Irva E. Reed Montgomery 36106
077M Julian McPhillips, Jr. Montgomery 36106

District 78

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Alvin Holmes (D) Montgomery
078F Ella B. Bell Montgomery 36108
078M Alvin Holmes Montgomery 36108

District 79

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Joe Lovvorn (R) Lee
079F Beth Clayton Auburn 36830
079M James O. Fuller Opelika 36801

District 80

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Chris Blackshear (R) Lee, Russell
080F Jasponica Florence Moore Phenix City 36869
080M J. W. Brannen (Jesse W.) Phenix City 36867

District 81

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mark Tuggle (R) Chilton, Coosa, Tallapoosa
081F Carol Gowan Alexander City 35010
081M Unzell Kelley Kellyton 35089

District 82

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Pebblin W. Warren (D) Lee, Macon, Tallapoosa
082F Jackie (Jacqueline) Carslile Tuskegee Institute 36087
082M Fred D. Gray, Jr. Tuskegee 36083

District 83

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative George Bandy (D) Lee, Russell
083F Patsy Boyd-Parker Opelika 36801
083M William A. Parker, Sr. Opelika 36801

District 84

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Berry Forte (D) Barbour, Bullock, Russell
084F Catherine C. Long Eufala 36027
084M Ralph McKinnon Clayton 36016

District 85

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Dexter Grimsley (D) Henry, Houston
085F Linda Christmas Garrett Dothan 36302
085M Earl C. Jones Dothan 36303

District 86

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Paul W. Lee (R) Houston
086F Beverly Jones Lampkin Dothan 36301
086M David Kirkland Cottonwood 36320

District 87

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Donnie Chesteen (R) Geneva, Houston
087F Vickie D. Moore Slocomb 36375
087M Larry Jerome Hilliard, Sr. Hartford 36344

District 88

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Paul Beckman (R) Autauga, Elmore
088F
088M Arthur Coleman, III Prattville 36067

District 89

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Alan Boothe (R) Dale, Pike
089F
089M Samuel Gillis Troy 36801

District 90

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Chris Sells (R) Butler, Coffee, Conecuh, Crenshaw
090F Beulah M. Cook Greeneville 36037
090M George L. Cook Greeneville 36037

District 91

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Barry Moore (R) Coffee
091F Beatrice A. Brooks Enterprise 36330
091M Bernest Brooks Enterprise 36330

District 92

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Mike Jones (R) Coffee, Covington, Escambia
092F Hazel Jeanette Lewis Andalusia 36420
092M Elmore Lewis, Jr. Andalusia 36420

District 93

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Steve Clouse (R) Dale, Houston
093F Juanita W. Wise Daleville 36322
093M Marvin Wise Daleville 36322

District 94

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Joe Faust (R) Baldwin
094F
094M

District 95

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Steve McMillan (R) Baldwin
095F
095M  Jason Fisher Orange Beach

District 96

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Randy Davis (R) Baldwin, Mobile
096F Eartha Robbins Martin Spanish Fort 36577
096M

District 97

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Adline Clarke (D) Mobile
097F Mary J. Morris Mobile 36603
097M Willie A. James, III Mobile 36603

District 98

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Napoleon Bracy (D) Mobile
098F Teresa Bettis Mobile 36606
098M Lorenzo Martin, Sr. Eight Mile 36613

District 99

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative James E. Buskey (D) Mobile
099F Vivian Davis Figures Mobile 36617
099M James E. Buskey Mobile 36617

District 100

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Victor Gaston (R) Mobile
100F
100M Charles W. Holloway Mobile 36695

District 101

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Chris Pringle (R) Mobile
101F Darby Luxenberg Mobile 36608
101M Cecil Gardner Mobile 36605

District 102

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Jack Williams (R) Mobile
102F Mary H. Johnson Citronelle 36522
102M

District 103

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Barbara Drummond (D) Mobile
103F Mary Brown Gipson Theodore 36582
103M Joseph C. Mitchell Mobile 36604

District 104

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative Margie Wilcox (R) Mobile
104F Patricia Lewis Mobile 36693
104M Eric B. Beck Mobile 36693

District 105

OFFICE Name Counties City ZIP
Representative David Sessions (R) Mobile
105F Ida Coleman Bayou La Batre 36509
105M James O. Gordon Theodore 36582